
Szamurjok
A 18. szzad elejn jrunk, m a jelenet a feudlis Japnban vszzadokon keresztl ugyangy jtszdott volna le. Semmi ktsg: egy szamurj halad az utcn. vben kt kard: egy hossz s egy rvid. Csak a szamurj, a legelkelbb japn osztly, a harcosok rendjnek tagja viselhetett kt kardot, hatalmnak halloszt jelkpt. A kimonja fltt lebeg, szoknyaszer nadrgot s rvid, b kabtot visel. Feje bbjt tarra borotvlta, ktoldalt s htul piperkc kontyba tzte a hajt. A szamurj nem siet. Nem vrnak tle munkt, br ezzel kiegszthetn vi rizsjrandsgt. Csak annyi a dolga, hogy harcra ksz legyen, s ha vsz fenyeget, megvdje a kormnyt. S ha netn egy kzrend tiszteletlenl viselkedne vele, a szamurjnak – ritkn rvnyestett – joga, hogy ott helyben meglje a hltlant.
A fennsbbsg a szamurj veleszletett eljoga. A harcosok rendje kzel htszz vig, 1185-tl 1867-ig uralta Japnt. Uralmuk ppoly kmletlen s erszakos (s gazdag kultrj) volt, mint az kori Rma vagy a kzpkori Eurpa brmely rendszere. A hajdani eurpai lovagok voltakpp a szamurjok legkzelebbi trtnelmi rokonai. A szamurjok – a sz jelentse: szolgl szemly – is egy katonai elitcsoportot alkottak, melynek a nemzetsgfk vagy hadurak s hsges katonik voltak a tagjai. A hagyomny szerint a csszr parancsolt a legfbb japn hbruraknak, de amint a szamurjok hatalomra kerltek, uralma nvlegess vlt egy katonai vezet, a sgun mellett. E tisztsg a szamurjok jfajta hatalmt jelezte.
A szamurjnak s a lovagnak sok kzs vonsa volt. Pnclt viseltek, lhton tmadtak, karddal-lndzsval harcoltak, vrat ostromoltak, s becsletkdexk alapjn ltek. A szamurjok uralma megdbbenten tarts volt. Napjuk csak a Japnba rkez amerikai hadihajkkal ldozott le; ekkor derlt ki, hogy a sgun kptelen megvdeni orszgt. Az j csszr csapatai knnyen legyztk a sgun seregt: gy rt vget a szamurjok kora.
Tavaly japnban fesztivlokkal s killtsokkal nnepeltk az Edo-korszak (1603–1867) kezdetnek 400. vforduljt. E korban jutott tetpontjra a szamurjok hatalma s kivltsgos helyzete. S most mutatjk be Az utols szamurj cm filmet, a japn harcosok Edo-korszak utni vgnapjairl. Ma is l teht a szamurj alakja. Nehz kitrni elle. A japn vrosok utcin stlva mindentt feltnik a dlyfs harcos kpe. Arca s fegyverei filmek plaktjain, mzeumi zszlkon, kpregnyek cmlapjain lthatk.
A szamurj tarts npszersgnek egyszer az oka: a vilg egyik legkivlbb akcihse . A magnyos kardvv, aki remnytelen helyzetben tucatnyi ellensgt kaszabolja le a becslet s szemlyes dicssg nevben. Ki ne ltott volna kardjt suhogtat szamurjt? Elszr taln ppen Kuroszava Akira klasszikus filmjeiben (A ht szamurj vagy A vres trn).
Vajon kirdemelte-e a szamurj ezt a jelkpes, magas polcot? Valjban jra kell rni a trtnelmt. A valdi japn harcos nem a tmegkultra sematikus, igazsgoszt kardmestere volt, hanem jval sokoldalbb. Htszz v alatt sokat vltozott a szerepe: lovagi prbajhsbl puskt cipel hivatsos katona, majd az llam ddelgetett re lett.
A szamurj a harcmezn kvl is rcfolt a sztereotpikra. A csatbl levgott fejekkel megtr harcos alighanem hv buddhista volt. A vallsa kvetelte szigor nfegyelem jl illett a harci technikit tkletest trekvseihez. S a legelkelbb japn trsadalmi osztly tagjai – fleg nagyuraik s fvezreik – olyan kifinomult idtltseknek hdoltak, mint a versrs, a virgrendezs, a n sznhzi eladsok vagy a teaszertarts.
A szamurjnak szentelt figyelem dacra sok japnt feszlyez a harcos mtosza. A hs szamurjt s – foglyokat megvet – harci szellemt tmjnez politikusok s tisztek a 20. szzadban militns nacionalizmust gerjesztettek, s ez vitte bele Japnt a II. vilghborba. m a hbor utni pacifista lgkrben mg a szamurj sz emltse is knos lehet. „Sokunknak a szamurj a harcot, a gyilkolst jelenti – lltja Kadovaki Kunio kioti fotssegd. – Inkbb a fennkltebb jelents busi szt hasznljuk.”
A mai Japn megrtshez szembe kell nzni a szamurj rksggel, s jra kell rtkelni trtnelmi szerepket, ki kell derteni, milyen mlyen l mg a felszn alatt harci szellemk.
Elszr a 10. szzadban emltik a szamurjokat a kioti csszri udvar reiknt, a fldesurak magnhadainak katoniknt. Az udvar kptelen volt kisbirtokosokbl s parasztokbl hadsereget szervezni. Vlaszul a fvrosi nemesek s a gazdag vidki birtokosok harcmvszetekben jrtas, becsvgy nemesifjakbl verbuvltak sajt hadat. „Az els szamurjok magnerbl kikpzett s felfegyverzett zsoldosok voltak – fejtegeti Karl Friday (Georgiai Egyetem).
Idvel, a hatalmas szamurjnemzetsgek feltnsvel a csszr tekintlye elenyszett. Vgl a kt legersebb csald, a Taira s a Minamoto harcolt az uralomrt. 1185-ben a Minamoto-csapatok gyztek, s a vezrk, Joritomo a kelet-japni Kamakura halszfalut tette j fvrosv.
rta: Tom O’Neill
|